Az illatok osztályozása– Összefoglaló

Előző cikkünkben részletesen taglaltuk az illóolajok, illatolajok, illetve szaunaolajok közötti meghatározó különbségeket, ez a cikk pedig összefoglalóként, keverési útmutatóként szolgál az illatok használatához.

A szaunakultúra exponenciális fejlődésével, és az online rendelés térnyerésével a lehetséges illó-, illat-, és szaunaolaj márkák száma több százra, ezerre tehető, így a lehetőségek száma, hogy miből, hogyan, mi módon szeretnénk egy jól összerakott illatkeveréket összerakni – mondhatni határtalan. Amennyiben szeretnénk beleásni magunkat az illatok világába, úgy érdemes tudni, hogy az átfedés a parfümterminológia és az illatok szaunában való használata (és élvezete) között nem kevés.

Az illatok parfümterminológiai osztályozása

A címben foglaltaknak megfelelően elkülöníthetünk fej-, szív-, és alapillatokat. A parfümkészítők egészen az 1920-as évekig sokszor egy csekély illatcsaládból, vagy aromaanyag csoportból választottak összetevőket parfümjeik elkészítéséhez, egészen William A. Poucher újításáig, aki lemérte a különböző illékony illataromák párolgási sebességét, egy 100 pontos skálán osztályozva őket, melyet remekül összefoglalt 1926-os könyvében.(1

Fejillat: a leggyorsabban elpárolgó összetevők tartoznak ide. Mondhatni, hogy a fejillatok „gyors döntések meghatározói”, ugyanis amikor kipróbálunk egy parfümöt ez adja az első benyomást róla, és sokszor ez alapján döntjük el, hogy tetszik-e a parfüm vagy sem. Ebből szükséges a legtöbbet tennünk a keverékünkbe.

Szívillat: a fejillat tompulása, illetve szaglószervünk akklimatizációját követően közeledünk az „illat lelkéhez”, a szívillathoz, mely a kompozíció legfontosabb eleme. A szívillatok tág kategóriája klasszifikáció alapját képezi, mely sokszor ott lappang a kezdetektől pl. virágos, zöld, gyümölcsös, stb. illatok. Arányaiban közepes mennyiséget szükséges a keverékünkbe tenni ebből a típusból.

Alapillat: lezárásként, s egyúttal keretbe foglaló illatként jelenik meg az alapillat, mely több funkciót is ellát: lelassítja a könnyebben illanó jegyek párolgását, illetve harmonizálja, összefoglalva a komponenseket. Általában ebből szükséges a legkevesebbet tenni keverékünkbe.

Hogyan érezzük az egyes illatcsaládokat a szaunában?

Míg a parfümériában óráktól akár egy napig is mérhető egy-egy illatcsalád érvényesülése, addig a szaunában az izolált tér, az intenzív hőhatás, és a páradús közeg miatt ez a folyamat jócskán lerövidül, néhány másodperctől néhány percig tartva. Szintén a több száz fokos szaunakövekkel való találkozás kontójára terhelhető, hogy az egyes illatcsaládokat majdhogynem egyszerre érezhetjük akár tizedmásodperces különbségekkel, épp ezért annyira fontos, hogy a keverékünk egy kerek egész legyen harmonikusan válogatva az összetevőkből.

A következő cikk (linkeld) teljes részletességgel osztályozza az illatokat fej-, szív-, és alapillat kategóriákba sorolva.


Livia Evergreen Essential Oil Therapist – EOT®, Registered Aromatherapist – RA®, CAHP

Források: 1 - William A. Poucher – Perfumes Cosmetics & Soaps With Especial Reference to Synthetics Volume 1