Szobrok és ókori kőtáblák, nomád népek körében használt tálak, pipák, főzőedények, kés-, és lándzsahegyek, hő-, és hideg-tartó terápiás kövek, illetve a finneknél a szaunában elhelyezett szaunaszellemeinek és szaunamanóinak elsőrendű alapanyaga. E különleges kő speciális tulajdonságainak köszönhetően egyre nagyobb népszerűséget élvez a világ számos táján. Különlegessége az évmilliárdok alatti kialakulási folyamatában rejlik.
2,2 milliárd évvel ezelőtt a Föld történetének még igen korai szakaszában létezett. Az életnek ekkor még semmilyen jele nem volt megtalálható – leszámítva az egysejtű és a többsejtű organizmusokat. A szárazföldi lemezek ekkor kezdtek vándorolni ma ismert helyükre.
Ahogy a Föld szárazföldi lemezei vándoroltak és a kontinensek ütköztek, magas hegyvonulatok alakultak ki a kontinenseken. Ahogy a hegyek emelkedtek, hatalmas gázzal teli üregeket zártak be maguk közé. A vulkanikus tevékenységek hatására ezek az üregek folyékony lávával töltődtek fel. Az folyamatos intenzív hőhatás és az extrémen magas nyomás hatására kialakult a szappankő.
A magas hegyek tömbjeibe zárva a kő több milliárd éven keresztül rejtve volt a külvilágtól egészen addig, amíg az évezredek időjárási viszontagságai révén, illetve a Föld északi féltekén meghatározó rendkívüli természetformáló erő, a jégkorszak hatalmas szárazföldi jégtömegeinek pusztítása révén a felszínre nem kerülhetett a természet e különleges ajándéka.
A szappankő felhasználása még több ezer évig ismeretlen maradt az emberiség szeme elől, mígnem ám felfedezését követően sokoldalú természetéből adódóan számos eszköz alapanyagaként kezdték használni, legelőször Skandináviában.
Ahogy a szappankő neve is utal rá, magas talk-tartalmának köszönhetően (40-50%, más néven: zsírkő), a kő tapintása sima, olyan, mintha száraz szappanhoz nyúlnánk. A magnetit-, és pennit-tartalom azonban a kő rendkívüli szilárdságát, sűrűségét biztosítják.
Olvadáspontja igen magas (1640 fok), kiemelkedő hőtartó képességgel rendelkezik, ugyanakkor egyáltalán nem képes felszívni folyadékot, illetve egyéb kémiai anyagokat. Emiatt napjainkban a gránitot és a márványt helyettesítő természetes eredetű alapanyag, mely fokozódó népszerűségnek örvend konyhapultok, kémiai laborok pultjai, fürdőszobai eszközök, kandallók, mosdótálak, illetve időtálló szobrok készítésénél.
A Rio De Janeiro-i híres Jézus szobrának cement alapja nem véletlenül szappankővel van borítva. A szappankövön végzett pozitív kimenetellel végződött teszteknek köszönhetően a finn élelmiszeripari törvények szerint a szappankő közvetlen kontaktusba kerülhet az élelmiszerrel feldolgozás és tárolás során.
Annak köszönhetően, hogy a kő egyaránt képes elbírni, illetve tartani a tűzforróságot és a jéghideget hosszú időn keresztül, terápiás használata már évszázadokkal ezelőtt elterjedt a skandináv népeknél.
Ahogy a lávaköves masszázs esetében, úgy a felmelegített szappankő, - mely 2,5-szer hatékonyabban gyűjti össze a hőenergiát, mint a terápiás célzattal alkalmazott hasonló kövek –, majd csakrapontokra helyezve az egész szervezetet élénkíti, stimulálja, miközben ernyeszti a gerinc környéki izmokat.
Egy másik fontos előnye a kőnek, hogy rendkívül alacsony porózusságának köszönhetően (0,008%) a kőre nem ragad a kosz, az elhalt hámsejtek, és nagyon egyszerűen, akár mosogatógépben is tisztítható.
Összességében a szappankő időtállósága, ellenálló mivolta számos évszázadokkal ezelőttről származó használati eszköz féltárasakor is megmutatkozott. Nem egy finn beszámoló tesz említést sok százéves szaunaszellemekről, melyeknek arca az idő előrehaladtával semmit sem változott, ugyanis a szappankő minden bevésett vonást hűen megőrzött.
Livia Evergreen
Források:
Hukka.fi
Soapstone
Soapstone countertops
Geology – soapstone
Greensville soapstone