Az illóolajok ereje - mikor mit érdemes használni a szaunában?
Mivel Magyarország talán legnagyobb illatválasztékát forgalmazzuk, fontosnak találunk némi támpontot adni a választáshoz.
Legfontosabb és elsődleges dolog, hogy illóolaj választásnál mindig tájékozódjunk az adott illat csomagolásán lévő piktogramok jelentéséről. Mivel vannak fontos és ebből a szempontból kevésbé fontos jelölések rajta.
Háromféle illatot forgalmazunk melyeket az alábbiak szerint csoportosítottunk:
Amit tudni érdemes az aroma olajokról
Az aroma olajok nem kifejezetten szaunázáshoz lettek kifejlesztve, hanem mécses vagy más néven aromalámpához. A több változatban található illatanyagok célja a terek illatosítása, ahol a levegővel keveredve éreztetik illatukat. Használatuk előtt azonban körültekintőnek kell lenni, természetes összetevőket ugyanis nem tartalmaznak, így bőrrel érintkezve akár allergén reakciót is kiválthatnak és zárt térben vagy kevésbé szellőző helyen belégzésük sem ajánlott hiába erre célra lettek kifejlesztve.
Mivel a szaunázás az egészségmegőrzés része, ahol nem javasolunk semmilyen szintetikus anyag használatát, így ez sem az az illatanyag, amit szerintünk érdemes lenne a szauna vízébe csepegtetni. Előnye, hogy kis kiszerelésben kapható 10 ml már 300 Ft-ért, illetve igencsak változatos a kínálat - több, mint 80 fajta illatvariációban érhetőek el.
Az igaz, hogy vannak köztük olyan illatok is, amelyek természetes illóolajként nem előállíthatóak, ezáltal vonzó lehet használatuk. De gondoljuk meg és szaunamesterként hosszan és tartósan ne lélegezzük be őket.
Természetes illóolajok
Ezek általában (sajnos nem mindig) 100%-os koncentrátumok, amelyek valóban a megnevezett növény olajából nyerik ki. Viszont vannak 100%-os illóolajnak mondott variációk is, amik tartalmazzák az adott növény illóolaját és egy természetes úgynevezett hordozóolajat is, amit hígításként kevernek bele.
Az, hogy melyik készül 100%-ban a növényből, melyik tartalmaz hordozóolajat és milyen mennyiségben, nehéz kiszűrni. Jellemzően a gyártók sem tüntetik fel, azonban a szaunázás szempontjából nincs is jelentősége.
Elmondható róluk, hogy általában egészségre ártalmas anyagot nem tartalmaznak, így szaunában is használhatóak. Amiben meg lehet őket különböztetni, hogy ugyanazon növényből származó olaj más-más gyártók termékei között, másképp eredményez illatot a szaunában, mely nagymértékben függ az olaj tisztaságától is. Vannak kimondottan gyógyszerkönyvi minősítésű illatok, amelyek igazán nagy gyártók tiszta illóolajai és az áruk jellemezően igen magas.
Szintén óva int egy feltűnően kedvező ár a természetes illóolajok körében - képzeld csak el mennyi növényt kell feldolgozni adott mennyiségű illóolajhoz, nem beszélve a szállítás, adó, nyereség, stb. költségeiről.
Azt tudni kell, hogy ezek az illóolajok sem kimondottan szaunázáshoz lettek kifejlesztve, így a forró köveken lehet, hogy egészen más illatuk lesz, mint az üvegcsében. Vannak bizonyos illóolajok, amelyek elég zsíros, olajos állagúak. Könnyű őket megkülönböztetni, mivel a vízbe cseppentve nem keverednek el, hanem cseppként úsznak a tetején. Ezek az olajok nem jól használhatóak szaunában, még ha természetes olajnak is tartják őket.
A természetes illóolajokra is elmondható, hogy rosszul adagolva, megéghetnek a forró köveken, amely úgy küszöbölhető ki, hogy jéggömbbe keverjük őket (már ha van hozzá megfelelő jégkása). Túladagolva csípheti a szemet és bizonyos illatok arra hajlamos vendégeknél allergén reakciót válthatnak ki. További hátrányuk, hogy áruk viszonylag magas - általában 10 ml 1000 Ft körül van, illattól függően. Az árat az határozza meg, hogy melyik növényből mennyire könnyen nyerhető ki az olaj, illetve mekkora mennyiségű növényt kell felhasználni egy adott kiszereléshez. Az illatok mindig egy-egy növény illatát adják, ha valami különlegeset szeretnél, magadnak kell összekeverni őket, ami némi tudást és kísérletezést igényel. Sokat szaunázok számára akár költségesebb megoldás lehet.
Szaunaillatok, kimondottan szaunázáshoz!
Szaunaillatokból csak külföldről származó minőségi illatanyagokat forgalmazunk, amelyek között Finnország és Németország legnagyobb gyártóinak termékei találhatóak. Több évtizedes múlt és tapasztalat áll a hátuk mögött, így igazán impozáns és egyedi illatvariációkat is felfedezhetsz közöttük.
Alkalmasak szaunaprogramokhoz, illetve otthoni szaunázáshoz egyaránt. Összetevőik alapja általában olyan természetes anyagokat tartalmaznak, amelyek ártalmatlanok mind a szervezetre, mind a környezetre - még a szaunaköveket sem károsítja.
Kombinációjukkal különböző olyan illatok is megoldhatóak, amelyeket természetes úton nem lehetne előállítani. A szaunaillatok lényege, hogy olyan hordozó anyaggal vannak keverve, amelyek gyorsan illékonnyá teszik a szaunaolajat és segítenek a levegőben a forró gőzzel keveredni.
Ezek az olajak általában különböző alkoholszármazékok szoktak lenni, amely a forró köveken gyorsan és egészségkárosítás nélkül elillannak. A szaunaillatok kész, kevert állapotukban már nem minősülnek természetes illatnak, így ügyeljünk használatukra, így bőrrel lehetőség szerint ne érintkezzenek.
Az illatok a flakonban nem mutatják meg magukat 100%-ban. Teljes illatélményük a szaunában, vízzel elegyítve a forró köveken képződő gőzben mutatkozik meg. Mivel általában 50-100 ml kiszerelésben kerülnek forgalomba, így a beszerzésük általában 1500-2000 Ft környékén alakul. Viszont töménységük miatt általában nagyon gazdaságosak, hiszen pár csepp is elegendő a szaunakanálba vagy szaunadézsába.
Összehasonlítva az aromaolajokkal vagy természetes illóolajokkal 10 ml - kiszerelésre vetítve láthatjuk, hogy áruk 150-200 Ft körül alakul. 1 literes kiszerelésben még gazdaságosabb. Nem véletlenül használják őket évek óta nagy szeretettel Ausztriában, Németországban, Finnországban és a régi nagy tradíciókkal rendelkező szauna és fürdőhelyeken, ahol az egészség- és szaunakultúra jóval előrehaladottabb.
Összegzés:
Szaunázáshoz általában használjunk szaunaillatot, vagy természetes illóolajat, óvjuk egészségünket, figyeljünk a velünk együtt szaunázókra és használat után alaposan mossuk el a szaunadézsát és szaunakanalat.
Szólj hozzá