Az illóolajok vs. szaunaolajok cikkünkben az illóolajok és a szaunaolajok osztályozását taglaltuk, illetve érintettük az illatok szaunában történő használatát, hatásmechanizmusát. Ezúttal a hangsúly kizárólag a természetes eredetű illóolajokon, aromaterápiás használatukon, továbbá azok hőhatás okozta hatásváltozásán van.

 

Az esszenciális, vagy természetes illóolaj egyes növényekből természetes eljárással kinyert vízzel nem keveredő (hidrofób) aromavegyületek koncentrált, illékony együttese. Az esszenciális megnevezés utal arra, hogy az illóolaj nem más, mint a növény „esszenciája”, azaz illata az adott növényre emlékeztet. Levegővel érintkezve gyorsan párolognak, már szoba-hőmérsékleten apró részecskék szabadulnak fel belőlük, amik azonnal kapcsolatba lépnek a levegő molekuláival.

 

A növény típusától, illetve annak olajat tartalmazó részétől függően változik ez eljárás, mely révén esszenciális illóolajhoz juthatunk. A leggyakoribb, és legköltséghatékonyabb a gőzdesztilláció, de sajtolás, illetve oldószeres eljárás (extrahálás) révén is kinyerhető az illóolaj. Utóbbit akkor alkalmazzák, amikor az illóolajok kivonása vízgőz-desztillációval nehezen vagy egyáltalán nem oldható meg. Hátránya, hogy az eljárás után a kivonat tartalmazhat más, az oldószer(-ek)ben oldódó anyagokat is (gyanta, zsír, viasz, festékanyagok), így a kivonat nem alkalmazható aromaterápiában, parfümériában viszont annál inkább.

 

Az illóolajok és a hőhatás

 

Az illóolajok rendkívül illékony vegyületek, ezért egyáltalán nem mindegy, milyen metódust választunk az illóolajok levegőben való eloszlatására. A két leghatékonyabb módszer a hőhatás révén történő párologtatás, mely normál körülmények között megvalósítható egyrészről mécsessel működő aromalápával, másrészről elektromos párologtatóval, illetve az ultrahangos porlasztás, melyre a száraz, és a vízzel működő diffúzorok (nebulizer-ek) adnak példát.

 

Az aromaterapeuták véleménye megoszlik abban, hogy mely módszer használata eredményesebb aromaterápiában, ugyanis az illóolajok molekuláris struktúrája rendkívül sérülékeny, és nagymértékű hővel (>100 fok) érintkezve ez megváltozik, illóolajtípustól függően számos kötés felbomlik, számos pedig megmarad.

 

Az egyik legjobb példa az intenzív hőhatás illóolajok attribútumait megváltoztató hatására az olajok szaunában történő használata. Természetesen közvetlenül a kőre nem öntjük az olajat, mivel az azonnal elég, olykor csekély lánggal, kellemetlen égett szagot hagyva a szaunatérben.

 

Néhány módszer révén azonban csökkenthető a forró kövek általi direkt hőhatás, például ha az illóolajos felöntés előtt 1-2 kanál hideg vizet locsolunk a kályhára, ezt követően öntjük az rá az illóolajos vizet. Az illatkeveréket jégkása golyókra csöpögtetve, majd ezeket a kályhára helyezve még kíméletesebb az illóolajok eloszlatása a szaunatérben, ugyanis a jég drasztikus mértékben csökkenti a kövek felületi hőmérsékletét. Mivel az illóolaj mindenképp érintkezni fog a kövekkel, a különbség pusztán az érintkezés során történő hőmérsékleten van, ezért az olajok terápiás hatásainak tekintélyes része azonban így is elvész. Ellenben az illatkompozíció hosszabb ideig és összetettebben lesz érezhető (mely azonban a porlasztóval a levegőbe juttatott illóolajhoz képest még így is messze elmarad).

 

 

Illatok meghatározásában jártasabbak akár meg is tudják különböztetni az egyes jegyeket (fej-, szív-, és alapjegyek). Nem szükséges vitatni azonban, hogy a felöntések során keletkező páradús közeg hatványozottan jobb közvetítője a levegőbe juttatott illóolajoknak, mint egy szoba belső tere, az illatokat a szaunában intenzívebben érezzük, ezért az illóolajok pszichére kifejtett hatásai, érzelmek kiváltása a szaunában sokkal gyorsabb és hatásosabb. Talán ezért is olyan harmonikus a szaunamesterek párkapcsolata? :-)

 


 

Livia Evergreen

Essential Oil Therapist – EOT®, Registered Aromatherapist – RA®, CAHP

 

Források:
Chemistry of essential oil components: Essentialoils.co.za
Az illóolajok kinyerésének módjai: Agr.unideb.hu
Diffuser vs. oil burner: Moonhaven.com.au
Burners vs. diffusers: Thearomablog.com
Essential oils: En.wikipedia.org
Absolute (perfumery): En.wikipedia.org
Why aromatherapy works: Ncbi.nlm.nih.gov
Essential oils and extreme temperatures: Vickisarnoff.com
Ncbi.nlm.nih.gov
Ncbi.nlm.nih.gov
Moonhaven.com
Thearomablog.com
Ncbi.nlm.nih.gov
Ncbi.nlm.nih.gov