Nincs is jobb egy hosszú, fárasztó téli nap után egy forró fürdőnél, ami után kedvenc puha, friss illatú törölközőnkbe bújva szárítkozhatunk. Azonban ahhoz, hogy ezt az élményt mindennap megélhessük, és ne egy kellemetlen szagú törölköző fogadjon minket már a második használat után, fontos hogy az alapvető higiéniai szabályokat tartsuk be, illetve hogy a törölközőnket mindig szárítsuk ki!

Törölköző higiénia - helyes mosás, szárítás

Higiéniai szempontból nagyon fontos, hogy törölközőnket minden egyes használat után kiszárítsuk, ugyanis a nedves környezet kedvez a baktériumok elszaporodásának

Természetesen minden használat után kimosni nem feltétlenül szükséges törölközőinket, de 3-4 alkalom után már javasolt. Általában, különösen a pamut törölközőket, alacsony hőfokon javallott mosni, higiéniai szempontból azonban időnként nem árt magasabb hőfokon is kimosni őket, ugyanis 60°C-on már a legtöbb baktérium elpusztul.

Tisztítószer adagolásnál mindig tartsd be az előírt mennyiséget, hiszen a szükségesnél nagyobb mennyiségű tisztítószertől nem lesz tisztább a törölköző, ellenben könnyedén elveszthetjük puhaságát annak „túladagolásával”. Öblítőből pedig törölközők esetében jobb, ha egyáltalán nem, vagy csak kis mennyiséget használunk.

Mosás után sem szabad megfeledkeznünk a gyors száradás biztosításáról, ugyanis ha sokáig hagyjuk a mosógépben törölközőnket, vagy nincs elegendő helyünk a törölközők kiteregetésére, és egymás mellé, vagy egymásra helyezzük őket, illetve ha magas páratartalmú, vagy nem megfelelő hőmérsékletű helyiségben szárítjuk törölközőinket, akkor azok lassan fognak megszáradni. Amellett persze, hogy kellemetlen szagot vehetnek fel, ezzel gyakorlatilag „meleg ágyat” biztosítunk a baktériumok elszaporodásának is

Törölközők száradási ideje

Természetesen különböző anyagú törölközők száradni sem egyformán száradnak. A műszálas törölközők száradási ideje igen gyors, azonban nedvszívó képességük elenyésző. A legtöbb törölköző pamutból készül, hiszen puha tapintása, és magas nedvszívó képessége alapján a legmegfelelőbb törölközőanyagnak tekinthető, ez azonban egy hosszabb száradási időt is jelent. A magas minőségű frottírszövésű törölközők esetében pedig kifejezetten hosszú száradási időre számíthatunk. Lényegében a jó nedvszívó képesség egyben hosszabb száradási időt is jelent.

Hogyan szárítsuk törölközőnket?

A hagyományos teregetéstől kezdve a legmodernebb szárítógép használatig számtalan mód van, hogy törölközőnket rövid idő alatt megszárítsuk. 

A törölköző anyagának leginkább a természetes szárítási módszer (,a teregetés) kedvez, különösen, ha ezt szabad téren tudjuk megtenni. Ebben az esetben arra kell figyelni, hogy kellően szellősen teregesd ki a törölközőket, hogy minél gyorsabban tudjanak száradni. Ha  lakásban szárítod, akkor fontos, hogy alacsony páratartalmú, és megfelelő hőmérsékletű helyiségben történjen ez, szinten a gyors száradási idő miatt. Teregetés előtt mindig rázd meg a törölközőt, amivel hosszan tartó puhaságának megőrzését is elősegíted. Praktikus továbbá olyan törölközőszárító eszközöket beszerezni, amelyek összecsukhatóak, használaton kívül nem foglalnak nagy helyet, de a szárítás során elegendő teret biztosítanak a törölközők számára.

Természetesen, ha ez nem megoldható, akkor fűtött törölközőszárítón, radiátoron, vagy páraelszívó mellett is biztosítható a törölközők gyors száradási ideje. Azonban a túl magas hőfokon történő szárítással vigyázni kell, ugyanis megsérülhetnek a törölköző szálai, ami kevesebb abszorpciót, valamint kemény és durva tapintást eredményezhet.

Ha van rá lehetőségünk, szintén nagyon jó megoldás a törölközők szárítógépben történő szárítása, amellyel a gyors száradás mellett elérhető, hogy törölközőnk mindig puha és friss illatú legyen. Ezzel a szárítási módszerrel jelentősen megnövelhetjük törölközőink élettartamát is.