Annak érdekében, hogy mindig pihe-puha, friss, és illatos törölközőben szárítkozhassunk nem csak a megfelelő minőségű törölköző kiválasztására kell figyelnünk, de nagy gondot kell fordítanunk törölközőink tisztán tartására is.

Fontos a rendszeres, gyakori mosás!

Természetesen nem szükséges az első használat után mindjárt szennyesbe dobnunk a törölközőnket, de átlagos használat mellett hetente egyszer mindenképpen ajánlott kimosni őket, a kéztörlőket, és arctörlőket pedig sűrűbben, 3-4 használat után javasolt cserélni. Lényeges továbbá, hogy használat után lehetőleg olyan helyre rakjuk törölközőnket, ahol minél hamarabb ki tud száradni, ugyanis a vizes törölköző a baktériumok melegágya. Legideálisabb, ha van erre a célra törölközőszárítónk, de semmiképpen ne egymásra rakjuk őket, fontos, hogy a levegő az egész törölközőt át tudja járni. Amennyiben nincs páraelszívónk, érdemes a fürdőszoba ajtót nyitva hagynunk fürdés után, hiszen a magas páratartalom szintén nem kedvez a törölközők száradási idejének.

Törölközőinket érdemes a többi ruhadarabtól különválogatva mosnunk, hogy a szálaikba ne akadjon bele cipzár, gomb, stb. ezzel roncsolva anyagukat, csökkentve puhaságukat. Lehetőség szerint géppel mossunk, vagy kézi mosás esetén külön centrifuga programot alkalmazzunk, hogy minél hamarabb beszáradjanak törölközőink, teregetés előtt pedig érdemes kirázni őket.

Nem ajánlott túl magas hőfokra tekernünk a mosógépet, 60°C-on már a baktériumok többsége elpusztul, túl magas hőmérsékleten mosva törölközőnk szálai roncsolódhatnak, és hamar elveszítheti puhaságát. Az ideális mosási hőmérséklet törölközők esetében 40-60°C, természetesen extrém esetben, pl. ha a törölközőt fertőző beteg, vagy kisgyermek használta/használja, akkor szükség lehet a magasabb hőfokon történő fertőtlenítő mosásra is.

Mosószer, illetve öblítő adagolása

Törölközők esetében semmiképpen ne lépjük túl az ajánlott mennyiséget, hiszen attól, hogy nagyobb mennyiségű mosószert, vagy öblítőt adagolunk a mosáshoz, még nem lesznek tisztábbak, vagy puhábbak a törölközők, sőt, bizonyos esetben ellentétes hatást is eredményezhet a túladagolás. Amellett, hogy könnyen elveszíthetik puhaságukat, a szálak között megtapadt mosószer, valamint öblítő akár be is penészedhet.

A vegyipar fejlődésével sajnos a mesterséges alapanyagú mosószerek és öblítők kerültek előtérbe, amelyek mind felületaktív anyagokat tartalmaznak. Ezek az anyagok azonban a szálak roncsolásával a törölköző minőségének romlásához vezethetnek, tapintásuk durvábbá válhat, nedvszívó képességük csökkenhet. A törölközők hosszan tartó puhaságának megőrzését befolyásolja még továbbá a víz keménysége is, Magyarországon pedig sok helyen kemény a víz.

Legjobb megoldás tehát, ha minél természetesebb alapanyagú, antiallergén tulajdonságú bio mosószert, illetve öblítőt alkalmazunk. Öblítő helyett például kiválóan használható a baktériumölő és vízkőoldó tulajdonsággal rendelkező ecet, amelynek használatát a mosógépünk is meghálálja. Természetesen az illatos törölközőkről sem kell lemondanunk, bátran csepegtethetünk az mosógép öblítő fakkjába az ecet mellé illóolajat is, hogy törölközőnk ne csak pihe-puha, de finom illatú is legyen.