A különféle illatanyagok használatáról

…Szakmai cikk arról, hogy az illóolajok, illatolajok, aromák, szaunaolajok tulajdonságai miben különböznek.

Széles körben vitatott kérdés, hogy mit szabad és mit nem szabad ráönteni a kályhán lévő kövekre. Manapság, ha meglátogatunk egy wellness központot, vagy egy magasabb csillagszámmal rendelkező szállodát, még nem lehetünk biztosak benne, hogy amit a finn, infra, bio, vagy épp aromaszaunában belélegzünk akár automatikus, vagy egyéni illatadagolással, pozitív hatással van mind testi és lelki egészségünkre.

Az illatok hangulatunkra, kedélyállapotra, érzékeinkre való hatása számos tanulmány és kísérlet szerint vitathatatlan. De vajon elég-e a szauna forró közegében kizárólag illatokról beszélni?

A szaunában számos élettani folyamat felerősödik, intenzívebbé válik testünk meleg ellen történő védekezésében. Amely táplálékot, vagy épp folyadékot beviszünk, sokkal hamarabb szívódik fel, a bőrbe juttatott anyagok pórusokon történő beáramlása szintén fokozott az izzadás folyamata mellett. Szaunaprogramok alatt, vagy éppen egyéni felöntéseink alkalmával sokszor érezhetjük, hogy a párával telített levegőben a kályhán használt illatunk olykor teljesen más, mint amit az üvegcse tartalmának normál környezetben történő illatozásakor érzünk. Van, hogy pozitív, olykor negatív értelemben. Egy dolog azonban bizonyos: az illatot erőteljesebben érezzük a páradús környezetben.

Az illatanyag molekulái a kályha köveivel érintkezve és a párás légtérben felszabadulva a szauna mikroklímájában könnyedén eljutnak a bent ülők szaglószervéhez, a kövekre öntést követően szinte azonnal szag-, illatérzetet kiváltva. A molekulák másik – ámbár igen csekély – része a bőrünkre kerülve felszívódik, mely hatás különösen intenzív felöntések alkalmával. Így az olajok, illatok hatása hármas: légzőszerveinkre kifejtett hatása mellett bőrünkön felszívódva is hat, természetesen a legmeghatározóbb pszichés, hangulati, érzelmi befolyások mellett.

Mindezek után konkretizálódik a kérdés: mit öntsünk a kövekre?

Rengeteg fürdő, wellness-központ, s egyúttal ezen intézményekben dolgozó szaunamesterek, de ugyanúgy a vendégek is sokszor nincsenek tisztában azzal, hogy bizonyos anyagok használatával több kárt okoznak, mint hasznot. Ugyanis nem minden illat illóolaj! Az alábbiakban egy kis rövid áttekintést tennénk ezen anyagokról, és eredetükről.

Az esszenciális illóolaj: aromás növények gyökeréből, kérgéből, szárából, leveléből, gyantájából, héjából, magvaiból, törzséből vagy hajtásaiból, általában vegyszermentes eljárásokkal nyert, illékony olajtartalmú kivonatokat nevezzük.

Az illóolajok jellegzetes illata azonos az eredeti növényével. A színtiszta, hígítatlan illóolaj igen tömény, rendszerint cseppfolyós (de ez alól számos kivétel van), és egyáltalán nem zsíros tapintású. A ruhán és a papíron nem hagy maradandó zsíros foltot, és a szabad levegővel érintkezve gyorsan elpárolog, vízben nem oldódik.

Nagyon fontos kitétel, hogy a gyümölcsök alapvetően nem tartalmaznak illóolajat, kivéve az egyes citrusféléket. A helyenként kapható gyümölcsillatok a vegyészet mesterséges termékei. A banán, alma, cseresznye, meggy, áfonya, szőlő, dinnye, kókusz, papaya, barack, körte, ananász, málna, eper illóolajként árult aromái szintetikus vegyszerek csupán, a kőolajfinomítás melléktermékeiből előállítva.

Mi a különbség a természetes és a mesterséges aroma között?

Valóban érezhető a pl. mangóra, papaya-ra emlékeztető illat, de belegondoltunk, miből készül? Ezen vegyi produktumoknak az illatok területén alapvetően két fajtáját kell megkülönböztetnünk: a természetes, illetve a mesterséges aromát. A természetazonos aromát vegyi szintézissel vagy olyan elkülönítéssel állítják elő, hogy az így kapott vegyület kémiailag azonos legyen a növényi vagy az állati eredetű anyagban természetes tartalomként jelen levő aromaanyaggal. A mesterséges aroma előállításának vegyi szintézise során pedig a növényi vagy állati eredetű anyagban természetes tartalomként jelen levő aromaanyagoktól kémiailag eltérő anyagot nyernek.

A fenti meghatározásból kimaradt egy fontos kategória, mely számos szaunázni szerető vendég fejében felmerülhet: a szaunaolaj.

A szaunaolaj nem más, mint kifejezetten a szaunába szánt keverék, mely rendszerint természetazonos, vagy mesterséges aromából készült (pl. áfonyaillat). Rendszerint a gyártótól érdemes tájékozódni olajaik eredetiségét illetően, ugyanis sok illóolajat forgalmazó vállalat pusztán speciális keverékeket forgalmaz szaunaolaj címszó alatt, melyek valójában természetesek.

Aromaanyagok, illatanyagok, természetazonos olajok, mesterséges szaunolajok. Ezen anyagok hosszabb távú rendszeres használatának következményeiről még nem tudunk nyilatkozni, ugyanis kutatások még nem léteznek ezzel kapcsolatban.

Ha mindenképpen szeretnénk illatot generálni a szaunában, elsősorban természetes anyagok, megbízható eredetű esszenciális illóolajok használata javallott, a felöntővizeket pedig érdemes elkerülni, használatukat minimálisra csökkenteni.

Vigyázat! A kereskedelmi forgalomban kapható számos márka attól függetlenül, hogy „100% természetes illóolaj” van feltüntetve, egyáltalán nem biztos, hogy eredeti, minőségi illóolaj! Sajnos a hatósági szabályozások, és ellenőrzések gyakoriságának és alaposságának hanyagsága fölött könnyen átsiklik számos illóolajokként forgalmazott, de valójában kemikáliákat gyártó cég.

Figyeljünk és teszteljünk! Ha kipróbálunk egy 100%-osnak mondott márkát, végezzünk papírteszt-próbát! Cseppentsük a papírra, és ha zsíros nyom nélkül elpárolog, folytathatjuk a következővel: teszteljük krémben, pakolásban (szigorúan 1-2 csepp illóolajjal). Amennyiben nem jelentkezik bőrirritáció (közvetlenül bőrre cseppenteni szigorúan tilos!), folytassuk a tesztelést szaunában. Ha nem vagyunk allergiásak, akkor nem lép fel köhögési reflex, maró, égető érzés a szemben, szúró érzés az orrban, ha eredeti, vagy közel eredeti illóolajat használtunk, nem beszélve a kellemes, egészen éteri állapotokba terelő illatról, amely ekkor körülvesz bennünket.

Livia Evergreen Essential Oil Therapist – EOT®, Registered Aromatherapist – RA®, CAHP