Előző cikkünkben taglaltuk az illóolajok hatását, ezúttal pedig kifejezetten az aromaterápiáról lesz szó. Alkalmazott aromaterápiáról – a természetes illóolajok használatáról az egészségi állapot célzott javítására – az illóolajok terápiás hatásainak nagymértékű csökkenése, illetve kizárólag az inhaláció és a bőrön át történő minimális felszívódás miatt semmiképp nem beszélhetünk ilyen formában. Az illóolajokkal történő aromaterápiás kezelések a belélegzés mellett masszázsok formájában, illetve lokális alkalmazással történnek.
Néhány példát felhozva a rozmaring illóolaj (rosmarinus officinalis L.) inhaláció révén bizonyítottan növeli a vérnyomást és a percenkénti szívverések számát. Ez a hatás szaunában egyáltalán nem érvényesül, ellenben agyműködést élénkítő hatása megmarad. A neroli illóolaj (citrus aurantium L.) fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása a szaunában inhalálva nem fog érvényesülni, diffúzoros közvetlen inhaláció révén csekély mértékben, testen alkalmazva viszont annál inkább. Ellenben egy nagyon kardinális alapillat narancshéjra emlékeztető jegyekkel, illatkeverékekbe csekély mennyiségben alkalmazható.
Amennyiben a Szaunamester motivációt érez az illóolajok tulajdonságainak bemutatására a program alatt, úgy kellő elővigyázatosság ajánlott a vendégek félrevezetésének elkerülése érdekében. Lehet, hogy a kamillaolaj hatásos gyomorbántalmakra, de a vendég gyomorpanasza sajnos nem fog elmúlni, ha a szaunában kamilla illóolajat inhalál. Szintúgy nincs hatással a szaunában a levegőből a bőrre kerülve az ekcémára, illetve egyéb bőrbántalmakra.
Ha valaki mélyebben szeretne elmerülni az aromaterápiában, akkor javasolt olyan képzést választani, mely nem termékspecifikus, így a leendő aromaterapeuták nagyobb rálátással fognak rendelkezni a különféle márkákról, minőségük összehasonlításáról elfogultság-mentesen. Magyarországon nincs rá szabályozás, ki hívhatja magát aromaterapeutának, ám a legtöbb országban, mint felelősséggel járó gyógyító tevékenység, aromaterapeutaként dolgozni is bizonyítvány és engedélyköteles. Amennyiben valaki beható szakmai tudást szeretne szerezni e témában, érdemes legalább egy éves képzést választani.
Livia Evergreen
Essential Oil Therapist – EOT®, Registered Aromatherapist – RA®, CAHP
Források:
Chemistry of essential oil components: Essentialoils.co.za
Az illóolajok kinyerésének módjai: Agr.unideb.hu
Diffuser vs. oil burner: Moonhaven.com.au
Burners vs. diffusers: Thearomablog.com
Essential oils: En.wikipedia.org
Absolute (perfumery): En.wikipedia.org
Why aromatherapy works: Ncbi.nlm.nih.gov
Essential oils and extreme temperatures: Vickisarnoff.com
Ncbi.nlm.nih.gov
Ncbi.nlm.nih.gov
Moonhaven.com
Thearomablog.com
Ncbi.nlm.nih.gov
Ncbi.nlm.nih.gov
Ncbi.nlm.nih.gov
Ncbi.nlm.nih.gov